„Flażolet, czyli proste muzykowanie na 6 palców”- innowacja pedagogiczna w klasie 1b

„Flażolet, czyli proste muzykowanie na 6 palców”- innowacja pedagogiczna w klasie 1b

W roku szkolnym 2023/2024 w klasie 1b realizowana jest innowacja pedagogiczna, opracowana przez wychowawczynię, Barbarę Bartnik – „Flażolet, czyli proste muzykowanie na 6 palców”. 

Flażolet to instrument,  nazywany też „flecikiem polskim”, który należy do grupy instrumentów dętych. Jest to prosta sześciootworowa piszczałka, która składa się z mosiężnej rurki i plastikowego ustnika. Melodie zapisuje się w postaci tabulatury, czyli graficznego przedstawienia wymaganej do zagrania dźwięku ilości otworów. W grze używa się palców:  wskazującego, środkowego i serdecznego lewej i prawej dłoni, a każdy palec przykrywa tylko jeden, przypisany sobie otwór. 

Flażolety zakupione zostały przez rodziców uczniów klasy 1b, którzy teraz z pewnością czekają na małe i większe koncertowanie swych pociech. Pierwsze próby muzykowania zostały już podjęte. Zaangażowanie i motywacja  uczniów są wielkie.

                                                                                                             opracowała
                                                                                                          Barbara Bartnik

Skip to content