Dzień Życzliwości

Dzień Życzliwości

Dzień 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka Samorząd Uczniowski zaplanował szereg działań. Jednym z nich była „ Skrzynka życzeń i pozdrowień”, za której pośrednictwem uczniowie oraz nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. Na znak protestu przeciwko złości i agresji oraz promocji radości społeczność szkolna przyszła do szkoły w żółtych ubraniach. Na korytarzach zostały zaprezentowane plakaty wykonane przez zespoły klasowe na lekcjach wychowawczych. Podczas tej pracy, dzieci mogły podyskutować na temat życzliwości, dobroci i szacunku do drugiego człowieka. Z okazji tego święta został spisany Dekalog Życzliwych Zachowań, pod którym przewodniczący klas I-VIII pozostawili odcisk palca, na znak, że się z nim zgadzają i akceptują. Rano przez radiowęzeł zostali ogłoszeni wyróżnieni uczniowie i uczennice w Plebiscycie na najbardziej Życzliwego Ucznia w Klasie. Przy wejściu do szkoły przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali koszyk, z którego wchodzący mogli wylosować złotą myśl, sentencję na temat życzliwości. Chętni uczniowie mogli napisać „dobre ” słowo i wrzucić je do worka życzliwości. Inni mogli na kolorowych płatkach kwiatu dopisywać znaczenie słowa życzliwość.
Po co to wszystko? Mamy nadzieję, że ten dzień sprowokował nas do spojrzenia na codzienność inaczej: po co narzekać i obrażać się na siebie skoro można inaczej. Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, rozmawiać, pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem.

Agnieszka Korpak-Perzanowska i Jolanta Piasecka

Skip to content