Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

10 listopada klasa 4b przygotowała akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod opieką wychowawcy Pani Anny Mieszczyńskiej-Paruch. Starsze klasy wspólnie uczciły odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Zanim jednak czwartoklasiści przypomnieli szkole historię walki o wolność Polaków, ksiądz Marcin Jakubiak poświęcił nowy sztandar szkoły.

W tym roku szkolnym na uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości po raz pierwszy został wprowadzony nowy sztandar szkoły.

Ma on kształt kwadratu o wymiarach 1m x 1m.

Jego płat obszyty został złotą taśmą i wykończony złotymi frędzlami.

Na jednej stronie, granatowej, w centralnej części, znajduje się otwarta księga i stylizowany orzeł będący odznaką pilotów wojskowych i skoczków spadochronowych wojsk powietrznodesantowych. Całość otacza napis: Szkoła Podstawowa nr 111 im. Wojska Polskiego w Krakowie.

Zarówno księga, jak i orzeł to dwa ważne w naszej narodowej kulturze symbole. Księga symbolizuje mądrość i wiedzę, zaś orzeł – siłę i wytrwałość oraz wysokie loty.

Na drugiej stronie sztandarowego płatu, czerwonej, widnieje biały orzeł z naszego godła państwowego.

Sztandar jest dla społeczności szkolnej symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Wymaga więc od wszystkich postawy szacunku.

 

Skip to content