Konferencja „(Nie) zwykłe nauczanie”

19 października w Szkole Podstawowej nr 111 w Krakowie odbyła się konferencja „(Nie) zwykłe nauczanie” dla nauczycieli, którzy szukają różnych rozwiązań, cenią relacje i przede wszystkim chcą dobrze uczyć. Przyjechało 55 nauczycieli z rożnych miejsc Polski- m.in. z Torunia, Koźmina Wielkopolskiego, Pabianic, Krynicy, Muszyny, Białego Dunajca, Gliwic, ale też z Krakowa i okolic.

Konferencja była ogólnodostępna,  po niej odbyło się spotkanie regionalne już tylko dla uczestników  kursu Okzeszyt organizowanego Przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Podczas spotkania  jak zwykle wymieniane były doświadczenia i wzajemne inspiracje.

Inicjatorką II już spotkania w Szkole Podstawowej nr 111 była nauczycielka tej szkoły, Barbara Bartnik, która zaprosiła do współpracy i poprowadzenia warsztatów  trzy inne Okejki, osoby, którym ocenianie kształtujące jest bardzo  bliskie i które jako mentorki udzielają wsparcia uczestnikom kursu Ok zeszyt, poza tym sa nauczycielkami i praktykami. Panie poprowadziły cztery warsztaty. Marlena Kałużniak z SP 3 w Zakopanem „Kto jest odpowiedzialny za uczenie?”, Barbara Bartnik z SP 111 w Krakowie  „Co z tym podręcznikiem i zeszytem w szkole?”, Beata Minta z SP 3 w Koźminie Wielkopolskim „ Jak zderzyć kompetencje kluczowe z zadaniem edukacyjnym?” oraz Urszula Lach z ZSP w Międzyrzeczu Górnym „Mózg i ruch, o co w tym chodzi?”.

W organizację konferencji włączyły się nauczycielki z rodzimej szkoły- Pani Wioletta Koper, Anna Fejkiel-Krupczak oraz Agnieszka Korpak- Perzanowska, która wprowadziła  wolontariuszy szkoły w wiele działań.

Przed spotkaniem jak  i w przerwie konferencji można było zobaczyć OKzeszyty, przywiezione z różnych stron Polski. Można było również porozmawiać z uczniami klasy 3c, zerknąć do ich zeszytów, a w trakcie warsztatu, prowadzonego przez  wychowawczynię- Barbarę Bartnik, wysłuchać uczniowskich wypowiedzi na temat uczenia się poprzez zeszyt, korzyści i satysfakcji z jego prowadzenia. Słowa dzieci były potwierdzeniem, że własne notatki i  refleksje  prowadzą do przejęcia odpowiedzialności przez dziecko za swą edukację, są  drogą do efektywnego uczenia i nauczania. „Ten zeszyt to mój największy skarb”- słowa wypowiedziane przez dziewięcioletniego Tomka Kowalskiego na długo pozostaną w pamięci.

Na zakończenie konferencji rozlosowane zostały nagrody. W rękach nauczycieli znalazło się pięć gier edukacyjnych przekazanych przez Wydawnictwo EPIDEIXIS,  wprowadzające na rynek systemy edukacji, pomoce dydaktyczne i zabawki edukacyjne. Nauczycielom  przekazanych zostało również 20 pen-drive`ów, które dostarczyła międzynarodowa firma Platinet z branży elektroniki użytkowej, nośników danych, technologii bezprzewodowych, urządzeń mobilnych i akcesoriów komputerowych.

Dziękujemy Pani dyrektor Bernadecie Bochenek za możliwość zorganizowania drugiego już  spotkania nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 111.  Podziękowania kierujemy również do Rady Dzielnicy XII, która wsparła całą organizację. Mamy nadzieję, że jesienne spotkanie nauczycieli wpisze się  na stale w kalendarz szkoły.

>>GALERIA<<

Opracowała