ASTRONOMIA - NAUKĄ CIEKAWĄ

We wtorek – 1 października udało się pani Agnieszce Korpak-Perzanowskiej zorganizować wyjście dla klas 6, 7 i 8 na prelekcję „Ciała niebieskie”  w Multikinie.  Osiem  klas  autokarami sprawnie  dojechało  na miejsce, gdzie przez 90 minut były uczniom  przybliżane wiadomości  z aktualnej  wiedzy  astronomicznej.  Nie jednego  kolegę  temat zainteresował.  Nauka poza ławką szkolną spodobała się wszystkim.

Na drugi  dzień  klasy  8a i 8b  miały zajęcia  z dr Kulikowską  na temat  kosmosu i astronomii.  Pani przyjechała do naszej szkoły z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pierwszym z  prezentowanych  tematów  było Słońce.  Pani doktor objaśniła nam jak jest ono zbudowane, jakie jest jego miejsce w naszej galaktyce i jaki jest jego wpływ na życie na Ziemi. Bardzo ciekawe było pytanie -  „ Czy Słońce stanowi dla nas zagrożenie?”.  Jeżeli chodzi o to, jak Słońce ma się do innych gwiazd w naszej  galaktyce  to okazało się, że istnieją w niej  gwiazdy  nawet  milion  razy większe, przy  których Słońce  wygląda  jak mała  kropka. Nie zdajemy sobie  z  tego sprawy, ponieważ te gwiazdy są oddalone od nas o setki tysięcy lat świetlnych, ale dzięki teleskopom (zarówno tym na Ziemi jak i w kosmosie )  możemy te  odległe gwiazdy badać. Ciekawe i zaskakujące  były wyjaśnienia dr Kulikowskiej na temat barw gwiazd. Dowiedzieliśmy się, że mają one różne kolory od czerwonego po niebieski, i że światło  naszego Słońca nie jest w istocie  żółte tylko bardziej przesunięte w barwie ku zieleni,  ale oko ludzkie tego nie rejestruje.
           Ciekawy, choć i  trochę  niepokojący był temat  zagrożeń  pochodzących od Słońca i od jego dziur magnetycznych. Jednym z większych zagrożeń dla ziemskiej technologii, a nawet dla życia są burze słoneczne. Są to pewnego rodzaju wybuchy, wskutek których  przez  pole   magnetyczne  Słońca  zostają  wystrzelone w przestrzeń strumienie plazmy rozgrzane nawet do 15 mln stopni Celsjusza. Ta plazma, czyli strumień naładowanych  cząsteczek dociera też do Ziemi, ale dzięki istnieniu ziemskiego pola magnetycznego ten słoneczny wiatr zmienia kierunek i opływa Ziemię. Tego typu eksplozje są jednak bardzo niebezpieczne dla astronautów, satelitów, a w niesprzyjających warunkach mogą również wpływać czy nawet uszkadzać urządzenia elektroniczne na Ziemi.
             Druga część spotkania  poświęcona była tematyce budowy galaktyk, w szczególności naszej  własnej galaktyce czyli Drodze Mlecznej. Galaktyki są to wielkie skupiska gwiazd i innej materii. Okazuje się, że kiedy patrzymy w niebo bez przyrządów to to co wydaje nam się  gwiazdami może być w istocie odległymi galaktykami. Niezwykłe  jest to, że mimo tak ogromnych odległości astronomowie są w stanie badać te twory. Co więcej  astronomowie są w stanie obserwować nawet całkiem mikroskopijne (w skali kosmicznej) twory takie jak planety krążące wokół gwiazd w naszej galaktyce. Ponieważ planety nie świecą,  nie można ich obserwować bezpośrednio, ale obecność planety wokół gwiazdy zaburza jej światło i astronomowie na podstawie skomplikowanych obliczeń są w stanie wiele powiedzieć na temat takich planet.  Na początku  odkrywano  tylko  planety  bardzo masywne, teraz odkrywa się nawet  planety,  które są całkiem podobne do Ziemi.
               Lekcja była bardzo interesująca. Nie tylko dowiedzieliśmy się wiele o kosmosie, który może wydawać się odległy i niezwiązany z naszymi ziemskimi sprawami, ale dowiedzieliśmy się, że astronomia nadal pozostaje niezwykle praktyczną nauką.  Po takiej lekcji wielu z nas będzie trochę inaczej patrzeć w nocne niebo.

Michał Putanowicz  kl. 8a