230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Powyżej: „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja” – obraz Jana Matejki z 1891 r.

Dziś obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była pierwszą spisaną konstytucją w Europie, a drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.).

public/images//matejko__Copy__th.jpg

Ustawa zasadnicza przekształcała Rzeczypospolitą Obojga Narodów w monarchię konstytucyjną, ograniczając przerośniętą demokrację szlachetną (m.in. likwidując liberum veto), zwiększała podmiotowość polityczną stanu chłopskiego i wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Konstytucja 3 Maja miała na celu zlikwidowania bolączek ówczesnego systemu politycznego i dawała sygnał do rozpoczęcie procesu odbudowy Polski po I rozbiorze. Wzbudziła ona nadzieję w społeczeństwie polskim na uratowanie suwerenności Ojczyzny.

Niestety już po roku, w 1972 r., konstytucja została obalona w wyniku przegranej Rzeczypospolitej w wojnie polsko-rosyjskiej i ustaleń konfederacji targowickiej, w której wziął udział król Stanisław August Poniatowski. Bezpośrednim następstwem obalenia konstytucji był II rozbiór Polski w 1973 r. Dwa lata później Polska znikła z mapy świata na 123 lata. Konstytucja 3 Maja stała się symbolem, który celebrujemy aż do dzisiaj.

W tym roku z okazji okrągłej rocznicy 3 maja odbędzie się w Warszawie wyjątkowy szczyt prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. W ten sam dzień w polskim Sejmie odbędzie się wspólne zgromadzenie posłów i senatorów Polski i Litwy, na którym prezydenci obu państw wygłoszą specjalne wystąpienia.

W związku z 230. rocznicą Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowało specjalną stronę, na której można znaleźć wiele dodatkowych materiałów na temat tego wydarzenia (link tutaj).

 

public/images//matejko__Copy__th.jpg

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM